Kredyt balonowy – problem z drugą ratą

Osoby zainteresowane kupnem nowego samochodu korzystają najczęściej z usług salonów samochodowych. Tutaj zaś mogą liczyć na wiele atrakcyjnych ofert, chociaż skorzystanie z nich jest w głównej mierze od finansowych możliwości, którymi dysponują. Osoby o nieco bardziej zasobnych portfelach mogą nabyć auto w tak zwanym kredycie balonowym na zakup własnego samochodu (znanym również jako kredyt 50/50). Połowę wartości pojazdu klient wpłaca przy podpisywaniu umowy, resztę zaś oddaje po upływie jakiegoś czasu (najczęściej po roku).

Dużym plusem takiego rozwiązania jest to, że ta druga rata nie jest oprocentowana. Salony samochodowe zarabiają zaś na tym wszystkim w ten sposób, że doliczają sobie prowizję. Ceny nowych samochodów są doskonale wszystkim znane – jest to wydatek co najmniej rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, w związku z czym nawet i połowa tej sumy do niskich nie należy. Zdarza się dość często tak, że kierowca korzystający z kredytu balonowego ma trudności z uiszczeniem drugiej raty.

Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia, ponieważ można bez przeszkód zaciągnąć tradycyjny kredyt, który umożliwi wywiązanie się z należności wobec salonu samochodowego. Pamiętać należy, że przy tej okazji obowiązują standardowe procedury. Kierowca musi zatem wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową – to najważniejsza sprawa. Powinien też wybrać taką ofertę, która będzie dla niego najbardziej optymalna – to zaś wiąże się z dokładnym przeanalizowaniem tego, co poszczególne banki mają do zaoferowania (obecnie jest w czym wybierać).