Plakaty z konkursami

Stojąc ostatnio w kolejce w urzędzie miejskim, gdzie miałam do załatwienia całe mnóstwo spraw związanych z założeniem przeze mnie firmy dostrzegłam, że cały hol oblepiony jest tandetnie zrobionymi plakatami na których były konkursy.

Najpierw z niesmakiem skonstatowałam, że ich wykonawcą jest firma od lat istniejąca na szczecińskim rynku, później jednak dotarł do mnie przekaz, jaki zawierały. Rzecz dotyczyła konkursu dla dzieci i młodzieży, który miasto zorganizowało z tak ważkiego powodu, jak nadejście jesieni. Zirytowało mnie to niesłychanie, gdyż sądzę, że jest chyba kilka istotniejszych dat w kalendarzu, niż 21 września, które warto byłoby uczcić i najmłodszym unaocznić. Takie istotne kwestie, jak patriotyzm i zbliżające się listopadowe święto odzyskania niepodległości, czy wcześniejsze, jak Zaduszki nie są tak hołubione.

Czasami mam wrażenie, że mimo tego całego gadania nauczycieli i ministrów o tym, że wszyscy dążymy do rozwijania w dzieciakach uczuć wyższych, tak naprawdę produkujemy taśmowo lud bezmyślny, dla którego ważne są promocje (Netkonkursy.pl) w hipermarketach i browar w lodówce. Może ja się mylę, ale jeżeli nagrodą w tym głupim przedsięwzięciu urzędu jest talon na zakupy w sklepie z firmowymi ciuchami, a nie jakiś rozwijający dziecko kurs, to ja obstaję przy swoim zdaniu, że urzędnicy nie dają z siebie nic poza bezmyślnym przepisywaniem papierów lub słuchaniem muzyki.